zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Vojensko-historický náučný chodník Výrava

Medzilaborská obec Výrava sa od apríla 2012 stala miestom, kam vedie vojensko-historický náučný chodník. Ten smeruje k dvojici vojenských cintorínov pochádzajúcich z prvej svetovej vojny. viac

Len vďaka rozsiahlym rekonštrukčným prácam bolo možné lokalizovať vojenské cintoríny v obci Výrava a vystavať  k nim historický chodník. Náučný chodník, ktorý otvoril oficiálny pochod k dvojici vojenských cintorínov, má pripomínať udalosti z prvej svetovej vojny miestnym obyvateľom, ako aj všetkým návštevníkom obce.

 

Dlhoročná rekonštrukcia priniesla želané ovocie

 

Aj keď by sa mohlo zdať, že rekonštrukčné práce prebiehali počas niekoľkých týždňov, opak je pravdou. Podľa zástupcu Klubu vojenskej histórie Beskydy, ktorý obnovu cintorínov realizoval, sa na revitalizácii pracovalo už od roku 2009, a to počas takmer 1500 hodín.

 

Veľkonočná bitka v Karpatoch

 

Obsahom vojensko-historického náučného chodníka, ktorý je dlhý4,5 km, je sedem informačných panelov. Tie majú návštevníkov previesť Veľkonočnou bitkou v Karpatoch, ktorá sa odohrala v marci 1915, ako aj informovať o konkrétnych dostupných údajoch z krvavej bitky.

 

Cintoríny vo Výrave – výsledok pohrebného komanda

 

Vojenské cintoríny, ku ktorým náučný chodník smeruje, boli výsledkom práce tzv. pohrebného komanda. Po každej bitke totiž ostalo na bojisku množstvo padlých vojakov. Boli teda zriadené špeciálne čaty, ktoré mali za úlohu dôstojne pochovať obete. Tieto úlohy plnili väčšinou vojnoví zajatci, ktorí však boli sprevádzaní architektmi a skúsenými remeselníkmi.  Práve pohrebné komando sa podpísalo pod vybudovanie množstva vojenských cintorínov na území kraja.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!