zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Vojenský cintorín v Zbudskej Belej

Obec Zbudská Belá v sebe ukrýva neradostnú históriu. Práve na jej území totiž počas prvej svetovej vojny prebiehali tuhé boje. Spomienkou na krvavé roky 1914 – 1915 je vojenský cintorín, na ktorom je pochovaných približne 120 vojakov. viac

Približne14 kmna juhovýchod od mesta Medzilaborce leží obec Zbudská Belá, ktorá bola pred prvou svetovou vojnou označovaná ako Izbugyabéla. Práve počas vojny bola obec Prešovského kraja dejiskom tuhých bojov, ktorých pozostatkom je aj miestny vojenský cintorín.

 

Cintorín v strede obce pripomína hrôzy vojny

 

Vojenský cintorín je situovaný blízko gréckokatolíckeho kostola v strede obce. Aj napriek takmer 119 obetiam pochovaných v Zbudskej Belej je archívna zložka o cintoríne nekompletná a nepresná.  Katastrálne listy totiž nesúhlasia s evidenčnými záznamami a nezhodujú sa ani v počte hrobov. Historici predpokladajú, že práve údaje na katastrálnych listoch sú nepravdivé.

 

František Řiha – jediný identifikovaný vojak

 

Zaujímavosťou, nie však raritou je skutočnosť, že len identitu jedného vojaka sa podarilo odhaliť. Väčšina z padlých obetí vojny je evidovaná pod formulkou neznámy. Známe je len meno rakúsko-uhorského vojaka Františka Řihu, delostrelca z delostreleckého pluku č. 2, ktorý zahynul 3. 4. 1915.

 

Vojenský cintorín – zmes národností padlých vojakov

 

Okrem mien sa nepodarilo odhaliť ani národnosť väčšiny vojakov. Jednoznačne sa uvádza iba národnosť 25 rakúsko-uhorských, 3 bosensko-hercegovinských  a 11 ruských vojakov. Aj údaje o vojenských jednotkách sú skromné.  Známe nie sú ani dátumy či príčiny úmrtia. Vzhľadom na intenzívne boje v obci však možno predpokladať, že väčšina vojakov zomrela priamo na fronte alebo na následky zranení.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!