zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Skalnaté pleso

Skalnatú dolinu južných Tatier krášli navštevované Skalnaté pleso. V blízkosti plesa sa nachádza stanica lanovky Tatranská Lomnica – Lomnický štít, meteorologické observatórium, stanica Horskej služby i Skalnatá chata s chatárom-rekordmanom. viac

Rozloha:1,23 ha

Hĺbka: 4,5 m

Nadmorská výška: 1 751 m n. m

Lokalita: Skalnatá dolina

Skalnaté pleso sa rozprestiera v Skalnatej doline na južnej strane Vysokých Tatier.

Atraktívna lokalita a množstvo atrakcií v okolí robia z plesa jedno z najnavštevovanejších tatranských miest. Pri plese je stanica Skalnaté Pleso lanovky Tatranská Lomnica – Lomnický štít (údolná stanica lanovky na Lomnický štít, vrcholová stanica kabínkovej lanovky, ktorá premáva z Tatranskej Lomnice na Skalnaté) i sedačková lanovka do Lomnického sedla.

Práve s výstavbou obľúbenej lanovkovej dráhy na trase Skalnaté pleso – Lomnický štít súvisí vznik vysokohorského meteorologického observatória v roku 1936. Prvé pozorovanie sa uskutočnili v budove lanovky vo výške 1769 m.n.m už v lete 1939. O štyri roky neskôr sa observatórium presťahovalo do priestorov novej budovy, ktorá sa neskôr stala aj centrom slovenskej meteorológie pod názvom Observatórium Astronomického ústavu SAV.

V blízkosti Skalnatého plesa sa nachádza aj stanica Horskej služby návštevníkmi obľúbená Skalnatá chata. Exteriéry chatičky sú veľmi útulné: okná ponúkajú turistom výhľad do Popradskej kotliny, steby zdobia plagáty, odkazujúce na legendárne nosičstvo. K najznámejším tatranským nosičom patrí aj chatár Skalnatej chaty Laco Kulang, držiteľ niekoľkých neprekonaných rekordov v nosičskom vynášaní tovaru na horské chaty.

Skalnaté pleso má morénový pôvod.

V suchom období pleso bez vody, pretože pri stavbe lanovky bola narušená nepriepustnosť jeho dna.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!