zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Tunel Lučivná

Najkratší diaľničný tunel na Slovensku, Lučivná, uľahčuje motoristom cestovanie už od roku 2007. Od ostatných tunelov sa líši nielen nezvyčajným obdĺžníkovým prierezom, ale aj spôsobom vzniku. Ako jediný bol totiž postavený v stavebnej jame. viac

Už na prvý pohľad nezvyčajný tunel Lučivná sa nachádza na úseku diaľnice D1 Važec – Mengusovce, ktorá oddeľuje Vysoké Tatry od Nízkych. Úsek cesty dlhý takmer 13 kilometrov priamo nadväzuje na liptovskú časť diaľnice Hybe – Važec. Tunel je slovenskou raritou, keďže nebol ako ostatné tunely na Slovensku razený, ale vybudovaný v otvorenom výkope.

 

Migračný biokoridor pre divú zver

 

Tunel dlhý 250 metrov je so svojím obdĺžnikovým prierezom ozdobou diaľnice. Tvoria ho dva oddelené dopravné prúdy, ktoré sa nachádzajú v samostatných rúrach. Stavba tunela, ako aj výstavba celej diaľnice narušili prirodzenú migráciu zveri medzi pohoriami. Z toho dôvodu bolo nutné vytvoriť tzv. migračný biokoridor v šírke 300 metrov a viesť diaľnicu pod úrovňou terénu v tuneli.

 

Tunel Lučivná neprehliadnu ani chodci

 

O tom, že diaľnica D1 Važec – Mengusovce sa pýši mnohými zaujímavosťami svedčí aj lávka, ktorá je určená pre chodcov. Lávka je situovaná ponad diaľnicu a využívajú ju predovšetkým návštevníci detského sanatória v Lučivnej.

 

Inteligentný tunel

 

Tunel Lučivná je súčasťou inteligentného dopravného systému ITS. Systém bežne riadi chod dopravy na križovatkách a parkoviskách miest, ale v poslednom čase je čoraz častejšie využívaný aj na diaľniciach. Aj to je jeden z dôvodov prečo sa Tunel Lučivná  nazýva inteligentným tunelom, ktorého kvalitu možno porovnávať so špičkovými tunelmi v zahraničí. Medzi jeho ďalšie prednosti patria aj adaptačné osvetlenie vjazdového a výjazdového pásma či vysoko moderné snímače.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!