zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Lanovka na Lomnický štít

Už takmer 70 rokov patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám Vysokých Tatier. Doprava lanovkou na Lomnický štít je totiž neopakovateľným zážitkom pre milovníkov slovenských veľhôr, ktorú si môžu návštevníci vychutnať celoročne viac

Na trase Skalnaté pleso – Lomnický Štít už od roku 1940 premáva lanovka, ktorá bola v období svojho vzniku unikátnym technických dielom.

 

Predchodcom visutej lanovky na Lomnický štít bola lanovka premávajúca z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso. Trasa, na ktorej sa už v súčasnosti nepremáva, motivovala kompetentných k vybudovaniu ešte atraktívnejšej cesty. Pôvodný plán mal lanovku nasmerovať až na Gerlachovský štít. Tento zámer sa nakoniec vzhľadom na technické možnosti vtedajšej doby prehodnotil a za cieľovú stanicu sa zvolil druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier – Lomnický štít.

 

Princíp fungovania lanovky

 

Lanovka premáva zavesená na lane s dĺžkou 1 867 metrov a prekonáva výškový rozdiel takmer  900 metrov. Ide o osobnú visutú dvojlanovú dráhu s pevným uchytením kabín. Horný úsek visutej lanovky od Skalnatého plesa až na druhý najvyšší tatranský štít dnes obsluhuje supermoderná kabína švajčiarskej firmy Von Roll.

 

Spočiatku bola lanovka polootvorená s priestorom na odkladanie lyží. S túžbou zvýšiť prepravnú kapacitu sa však prestavala na plne uzavretú. V súčasnosti prepravuje až 45 osôb za hodinu, a to tak v letných, ako aj v zimných mesiacoch.

 

Nádhera Lomnického štítu

 

Nezabudnuteľnou cestou lanovkou však zážitky nekončia. Výhľad z Lomnického štítu je pre všetkých turistov nádherou, na ktorú sa nezabúda. Svoje čaro má aj najvyššia obývaná budova na Slovensku – vrcholová stanica,  ako aj observatórium, ktoré sa na Lomnickom štíte nachádzajú.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!