Na trase Skalnaté pleso – Lomnický Štít už od roku 1940 premáva lanovka, ktorá bola v období svojho vzniku unikátnym technických dielom.
Predchodcom visutej lanovky na Lomnický štít bola lanovka premávajúca z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso. Trasa, na ktorej sa už v súčasnosti nepremáva, motivovala kompetentných k vybudovaniu ešte atraktívnejšej cesty. Pôvodný plán mal lanovku nasmerovať až na Gerlachovský štít. Tento zámer sa nakoniec vzhľadom na technické možnosti vtedajšej doby prehodnotil a za cieľovú stanicu sa zvolil druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier – Lomnický štít.
Princíp fungovania lanovky
Lanovka premáva zavesená na lane s dĺžkou 1 867 metrov a prekonáva výškový rozdiel takmer 900 metrov. Ide o osobnú visutú dvojlanovú dráhu s pevným uchytením kabín. Horný úsek visutej lanovky od Skalnatého plesa až na druhý najvyšší tatranský štít dnes obsluhuje supermoderná kabína švajčiarskej firmy Von Roll.
Spočiatku bola lanovka polootvorená s priestorom na odkladanie lyží. S túžbou zvýšiť prepravnú kapacitu sa však prestavala na plne uzavretú. V súčasnosti prepravuje až 45 osôb za hodinu, a to tak v letných, ako aj v zimných mesiacoch.
Nádhera Lomnického štítu
Nezabudnuteľnou cestou lanovkou však zážitky nekončia. Výhľad z Lomnického štítu je pre všetkých turistov nádherou, na ktorú sa nezabúda. Svoje čaro má aj najvyššia obývaná budova na Slovensku – vrcholová stanica, ako aj observatórium, ktoré sa na Lomnickom štíte nachádzajú.