zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Observatórium Lomnický štít

Lomnický štít to nie je len nezabudnuteľný výhľad na nádheru Vysokých Tatier, ale aj prítomnosť jedinečného observatória. Observatórium na Lomnickom štíte sa radí medzi jedno z mála svojho druhu na svete, ktoré nepretržite pozoruje emisné čiary slnka. viac

Vysokohorská nadmorská výška 2 632 metrov nad morom hostí nielen vrchol Lomnického štítu, ale aj moderné observatórium, ktoré patrí medzi svetové rarity. O jeho dôležitosti svedčí fakt, že vzniklo zo svetovej iniciatívy počas Medzinárodného geofyzikálneho roku (1957). Už o päť rokov neskôr bol na Lomnickom štíte nainštalovaný prvý koronograf, ktorý pozoroval slnečnú korónu a protuberancie.

 

Svetová rarita

 

Observatórium sa stalo o niekoľko rokov neskôr aj miestom pozorovania emisných čiar slnka. Práve táto skutočnosť ho dodnes radí medzi svetové rarity. Len niekoľko astronomických observatórií na svete totiž vykonáva identické pozorovania.

 

Medzinárodná spolupráca

 

Observatórium na Lomnickom štíte úzko spolupracuje aj s rakúskymi susedmi, a to s observatóriom v Kanzelhoehe. Porovateľňu na druhom najvyššom vrchu Vysokých Tatier dopĺňa aj tzv. koronálny multikanálový polarimeter, ktorý je nováčikom svojho druhu. Momentálne sa nachádza v testovacej prevádzke.

 

Najvyššie položené pracovisko na Slovensku

 

Astronomická pozorovateľňa na Lomnickom štíte je raritou aj v rámci zamestnávania osôb. Observatórium je totiž najvyššie položeným miestom na Slovensku, kde zamestnaní ľudia pravidelne vykonávajú svoje povolanie.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie