zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jurgovské Stajne (poľ. Jurgowskie Stajnie)

Punkt na szlaku: Svet bačov a salašov

Jurgovské Stajne sú pastierskou osadou, majetkom obyvateľov obce Jurgov, ktorý je už niekoľko rokov čiastočnou ruinou. Niekedy to bola základňa pre sezónnu pašu, predovšetkým pre dobytok. Dnes sa tu pasú ovce, a v novej kolibe si môžete kúpiť tradičné mliečne výrobky: oštiepky, hrudku, žinčicu.

viac

Jurgovské Stajne, niekedy nazývané aj Jurgovské Salaše, predstavujú v podtatranskej oblasti jeden z málopočetných príkladov sezónnej pastierskej osady. Ležia na území poľskej časti spišského Zamaguria, v Spišských Pieninách, na východ od obce Durštín (poľ. Dursztyn), neďaleko prielomu Piekielko, ktorý tvorí Priečny potok (poľ. Przecznie, Przeczny, Poprzeczny, Browarczyska), zarezávajúci sa medzi Gajnu skalu (782 m n.m.) a Žar (879 m n.m.).

V roku 1902 knieža Kristián Hohenlohe odobral obyvateľom dediny Jurgov právo na pasenie oviec a dobytka v Javorinských Tatrách (poľ. Tatry Jaworzyńskie), ktoré vlastnil. Vtedy obyvatelia Jurgova kúpili od durštínskeho panstva Dvorské lúky alebo inak Jurgovské hole a preniesli tu pastviny z Tatier spolu so salašmi (cca 11 km od Jurgova). Proces premiestňovania jurgovských pastvísk z tatranských holí do oblasti Durštína sa začal už okolo roku 1879.

Pastierske osady tvorili drevené objekty štvorcového pôdorysu s rozmermi 40 x 40 m. Bolo to 11 humien spojených lomenicami. Vo východnej časti sa nachádzali obytné priestory. V každom humne sa odkladalo na pôjde seno, ktoré sa do dediny zvážalo v zime, keďže sane zjednodušovali prepravu. Od apríla do októbra tu bol ustajnený najmä dobytok, ktorý strážili jeho majitelia a pastieri. Z mlieka sa na mieste pripravovali mliečne výrobky a pravidelne sa odnášali do dediny. Tieto práce vykonávali hlavne ženy a dievčatá, muži tu pracovali len ako kosci.

Neďaleko spomínaných stajní bola v súvislosti s pokusmi vytvoriť vzorové miesto pre kosenie a pastvu postavená v rokoch 1936-1397 mliekareň. Dnes vedľa nej stojí nová koliba, a okolité lúky si od obyvateľov Jurgova prenajímajú gazdovia z okolia Nového Targu. Bývalá mliekareň slúži ako príbytok pre pastierov oviec. Jurgovské Stajne, zväčša nevyužívané, pomaly chátrajú.

Ešte pred polstoročím predstavoval dobytok a ovce bohatstvo spišských obcí. Pre majiteľov kráv bol najdôležitejší úspešný chov: zväčšovanie stáda, dojivosť kráv a ich dobrá fyzická kondícia, hojnosť mliečnych výrobkov. Na dosiahnutie tohto stavu bolo potrebné dodržiavať celý systém magických príkazov a zákazov a vhodnými postupmi podporovať skoro všetky činnosti spojené s chovom. Dôležitými momentmi, ktoré mohli rozhodnúť o úspešnom chove boli – tak ako aj v iných oblastiach života – dôležité momenty v živote jednotlivca i spoločnosti, teda všetky rodinné slávnosti, sviatky a koniec koncov aj dátumy spojené s chovom, napr. prvý výhon dobytka na pašu. Vhodnými magickými zaklínadlami bolo možné zväčšiť dojivosť kráv a ochrániť zvieratá pred mliekom, ktoré sa nedalo spotrebovať, teda odobrať ho pomocou čarov.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!