zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Múzeum moderného umenia A. Warhola

V malebnej dedinke Miková má korene Andy Warhol – biely králik, ktorý v 60. rokoch minulého storočia vtiahol ľudí do popkultúrnej krajiny zázrakov. Jedno z dvoch múzeí, zameraných na život a tvorbu jedinečného umelca, sa nachádza v Medzilaborciach. viac

Múzeum moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Súčasťou expozícií z umelcovho života je autentická košieľka, v ktorej bol Warhol pokrstený. Medzi vzácnosti patrí aj pôvodná listina, ktorou sa zriekol dedičných majetkov v rodisku svojich rodičov. Slnečné okuliare, fotoaparát či legendárny magnetofón dopĺňajú exkluzívnu zbierku.

Červený Lenin vs. Mick Jagger

Hlavnú expozičnú časť múzea tvorí stála expozícia diel Andyho Warhola, zastupujúca všetky jeho tvorivé obdobia, prevažne vo forme serigrafií – sieťotlačí. K najstarším datovaným patria dve serigrafie Campbellovych polievok z roku 1969. K najvýznamnejším zaraďujeme portfólio 10 najznámejších Židov 20. storočia či portfólio Ladies and Gentlemen.

Medzi najkontroverznejšie sprístupnené práce patria serigrafie Kladivo a Kosák či Červený Lenin. V múzeu sa návštevníci môžu stretnúť s frontmanom Rolling Stones Mickom Jaggerom, herečkou Ingrid Bergmanovou či prezidentom Teddym Roosveltom v  pop artovom spracovaní Andyho Warhola.

Viac ako obyčajné múzeum

Warholovo múzeum je okrem galérie tiež múzejno-edukačnou inštitúciou, ktorá poskytuje poradenskú činnosť v problematike muzeoedukológie, výtvarnej teórie a v možnostiach múzejno-manažérskych aktivít a venuje sa vedecko-výskumnej činnosti v oblasti výtvarnej teórie a kritiky aktuálneho vizuálneho umenia.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie