zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

SVET ZAKLIATY V DREVE – CHODNÍK DREVENEJ ARCHITEKTÚRY SVETSKÁ ARCHITEKTÚRA

Prečo nás drevené dedičstvo tak priťahuje? Zaujímavosť – to je kľúčové slovo! Ako žili naši predkovia, naši dedovia alebo pradedovia? Ako vyzerali ich príbytky, chudobnejšie vidiecke chalupy a krásne, ukážkové šlachtické dvory. viac

Náradia, ktoré sa používali každý deň, tiež priťahujú pozornosť a úžasne prekvapujú – ako sa niekedy dalo žiť, bez súčasnej techniky. No teda ako? Môžeme sa o tom presvedčiť, keď navštívime malopoľské skanzeny, múzeá a dvory, prechádzajúc sa po miestach, kde prežili staré drevené stavby.

Pamiatok svetskej architektúry je oveľa menej ako sakrálnej, ale aj tak sú viac rôznorodé – sú to verejné budovy (krčmy, kúpeľné domy), obytné budovy (sýpky, stodoly). Mali obyčajne výlučne úžitkový charakter, boli využívané dovtedy, pokiaľ ich technický stav bol dobrý, po tomto čase sa stavali nové. Aj preto väčšina z nich pochádza z konca XIX storočia alebo zo začiatku XX storočia. Niektoré z nich sú používané v súlade s ich účelom, iné boli prispôsobené novým funkciám. Uprostred obytných budov sú najzaujímavejšie vzhľadom na architektúru a históriu dvory.

Najťažšími elementami na zachovanie dreveného dedičstva sa zdajú byť vidiecke a malomestské budovy. Neveľké drevené domy sú čoraz viac nahradzované pohodlnejšími a väčšími murovanými domami. A predca kúzlo uličiek s drevenými chalupami je neopakovateľné a prenáša nás do starého, iného sveta[1].[1] Grażyna Ruszczyk, „Drevená architektúra v Poľsku”, Šport a Turistika  MUZA SA, Varšava 2009, s. 5-9.

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!