Bergitka Roma patria do tej istej skupiny ako Rómovia z južnej strany Karpát a Ukrajiny. V Poľsku žijú na Podhalí, Spiši, Orave, v Sądeckých Beskydách (do druhej svetovej vojny bývali aj v lemovských osadách Niských Beskýd a Bieszczad). V polovici 20. storočia sa mnoho Rómov presťahovalo do miest. Tradične sa živili službami poskytovanými poľským a rusínskym horalom a statkárom – kováčstvo, muzicírovanie, sezónne práce v poľnohospodárstve, a tiež žobraním. Počas storočí života v susedstve ne-Rómov (rom. gadžov) stratili mnoho rysov charakteristických pre kočovných Rómov.
Vďaka starostlivosti Medzinárodného zväzu Rómov (International Romani Union), založeného na začiatku 70. rokov 20. stor., sú dnes Cigáni-Rómovia chápaní ako samostatný národ indického pôvodu, majúci vlastný jazyk (s mnohými dialektmi), vlajku, znak a hymnu.
Prvá výstava v krajine s rómskou tematikou bola zorganizovaná na konci 70. rokov v Etnografickom múzeu v Tarnowe. Dnes je možné si prezrieť stálu expozíciu o histórii a kultúre Rómov v Poľsku. Múzeum je tiež spoluorganizátorom v r. 1996 zahájeného Táboru pamäte, venovaného rómskej genocíde. Hlavné oficiality sa konajú na cintoríne v Szczurowej, kde nacisti v júli 1943 popravili 93 Rómov, obyvateľov tejto dediny.
Viac informácií o expozícii v Etnografickom múzeu v Tarnowe a o Tábore pamäte nájdete na stránkach: www.muzeum.tarnow.pl.
Neveľký súbor zástavby typickej pre Karpatských Rómov je prezentovaný v Sądeckom etnografickom parku v Nowom Sącze.
Trasa: